Netanyahu, Biden’ın Refah çağrısını geri çevirdi: ‘Başka yolu yok’

İsrail savaş uçakları, Ekim 2023’ten bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nin orta kesiminde bulunan Nusayrat Mülteci Kampı’nda bir evi bombaladı. Saldırı sonucunda 27 Filistinlinin hayatını kaybettiği, çok sayıda yaralı olduğu açıklandı.

AA’nın aktardığına göre, çoğu yerinden edilmiş olan kişiler olmak üzere 27 kişinin öldüğü bu saldırının yanı sıra, İsrail savaş uçaklarının Gazze şehrinin doğusundaki Ed Durc Mahallesi’ndeki Sidra bölgesine düzenlediği hava saldırısında da can kayıpları yaşandı. Filistin’in resmi haber ajansı WAFA, bu saldırılara eş zamanlı olarak Gazze şehrinin kuzeyi ve diğer bölgelerinin de topçu atışıyla hedef alındığını aktardı.

‘REFAH’A SALDIRI HATA OLUR’ DİYEN ABD’YE YANIT

ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’e yaptığı “Refah’a saldırı hata olur” uyarısına Başbakan Benjamin Netanyahu’dan yanıt geldi. Netanyahu, 19 Mart Salı günü milletvekillerine yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Biden’a ‘oldukça açık bir şekilde Refah’taki söz konusu taburların tamamen imha edilmesine bağlı olduklarını ve bunu yapmanın karadan (saldırı düzenlemek) dışında bir yolu olmadığını’ ifade ettiğini söyledi.

İki lider, pazartesi günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, bu görüşmenin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, İsrail’in Refah’a olası bir kara harekatının ‘hata’ olacağı ve İsrail’in askeri amaçlarını başka yollarla yerine getirebileceği ifade edilmişti.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI BLINKEN, ALTINCI KEZ ORTA DOĞU’YA GİDİYOR

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de Filipinler’de gerçekleştirdiği ziyarette basın mensuplarına bir kez daha Orta Doğu’ya gideceğini açıkladı. Blinken, konuya ilişkin açıklamasında, Gazze’de süren krize çözüm bulabilmek ve devam eden ateşkes görüşmelerine ivme kazandırabilmek amacıyla çarşamba günü Suudi Arabistan’ın Cidde kentini, perşembe günü de Mısır’ın başkenti Kahire’yi ziyaret edeceğini belirtti.

7 Ekim’de başlayan süreçte Orta Doğu’ya altıncı kez ziyarette bulunacak olan Blinken, bölgesel bir barış mimarisi için diplomatik görüşmeler yapacağını vurguladı. Blinken, İsrail’e gidip gitmeyeceği konusunda ise herhangi bir değerlendirmede bulunmadı.

İSRAİLLİ YETKİLİLER ANLAŞMA KONUSUNDA ‘KARAMSAR’

Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen ateşkes ve rehine takası görüşmelerinin ardından Mossad Başkanı David Barnea’nın İsrail savaş kabinesine müzakerelerle ilgili brifing vereceği belirtildi. İsrail basınına yansıyan haberlerde, Gazze’de ateşkes ve rehine takası anlaşması için yapılan görüşmelerin yaklaşık 2 hafta süreceği kaydedildi.

The Times of Israel’in haberine göre, Kanal 12 televizyonuna açıklama yapan üst düzey İsrailli bir yetkili, bir anlaşmaya varılması konusunda ‘karamsarlık’ olduğunu söyledi. Yetkili, Hamas ve İsrail’in pozisyonlarındaki ‘boşlukların doldurulabileceğini’ ancak Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinwar’in gerçekten bir anlaşma mı istediğinin, yoksa Refah’a saldırıyı savuşturmak için zaman kazanmaya mı çalıştığının açık olmadığını savundu.

KATAR: ANLAŞMAYA YAKIN DEĞİLİZ

Hamas, daha önce yaptığı açıklamalarda kalıcı ateşkes talebini sürdürürken, görüşmeler hakkında bilgi sahibi kaynaklar, İsrail’in kamu yayıncısı Kan’a yaptığı açıklamada, İsrail’in karşı teklif sunduğunu ve görüşmelerin ilk olarak İsrailli rehineler ile Filistinli tutukluların karşılıklı olarak serbest bırakılmasına odaklanmasını istediğini belirtti. Kanal 12’ye konuşan üst düzey İsrailli yetkili de görüşmelerin ‘uzun ve karmaşık olacağını’ söyledi. Yetkili, “Yurtdışında Hamas olsa bile karar verme konusunda sıfır yetkileri var. Her bir nokta ve virgülü (Sinwar’a onaylatmak) 24 ila 36 saat alacak” diye konuştu.

Katar Dışişleri Bakanı Macid El Ensari de dün erken saatlerde yaptığı açıklamada, Katarlı yetkililerin ‘ihtiyatlı bir iyimserlik’ içinde olduğunu söylemiş, “Şu anda bir anlaşmaya yakın olduğumuzu söyleyebileceğimiz bir noktada olduğumuzu düşünmüyorum” demişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x