Kadınlardan ‘ücretsiz HPV aşısı’ kampanyası

HPV, birden fazla türü olan bir virüs ve bazı türleri kadınlarda rahim ağzı kanseri dahil birçok hastalığa neden oluyor. HPV virüsünün neden olduğu hastalıklar aşı ile önlenebiliyor. Birçok ülkede “ulusal aşı” programında yer alan HPV aşısına Türkiye’de çok yüksek fiyatla erişilebiliyor.

Kadın hastalıklarına dikkat çeken Özgür Genç Kadın (ÖGK), “Ücretsiz HPV aşısı haktır, istiyoruz” talebiyle HPV aşısının ücretsiz ve erişilebilir olması için imza kampanyası başlatacak. ÖGK üyesi Hivda Selen, HPV aşısının kadınlar için önemine ve kampanyaya dair MA’ya değerlendirmelerde bulundu.

HPV aşısının 9 yaşından itibaren kız ve erkek çocuklarına uygulandığında koruyuculuğunun olduğuna dikkat çeken Selen, aşının Türkiye’de ücretli olduğunu hatırlattı. Bunun cinsiyetçilik olduğunun altını çizen Selen, “Kadınların yaşamını dert edinmeyen, onların yaşamını önemsemeyen bir anlayış var. Kadınların göz göre göre ölmesine sebep olan bir uygulama, bir sağlık politikası var” diye konuştu.

YILDA İKİ BİN KADIN HAYATINI KAYBEDİYOR

Türkiye’de yılda ortalama iki bin kadının rahim ağzı kanserinden hayatını kaybettiğine vurgu yapan Selen, “Fahrettin Koca, HPV aşısının ücretsiz olacağı sözünü vereli 2 yıl oldu ve bu 2 yıl içerisinde ortalama 4 bin kadın rahim ağzı kanserinden hayatını kaybetti. Aynı zamanda bu sözü vermesiyle beraber süreç içerisinde ücretsiz yapmak yerine HPV aşısına zam yapmış oldular” dedi.

Başlattıkları kampanyaya dair de bilgi veren Selen, ilk aşamada HPV aşısının bir hak olduğunu ve ne derecede önleyicilik sağladığını anlattıklarını belirtti. Selen, “HPV aşısı Türkiye’ye 2006 yılında geldi, bunu bilen kadın sayısı çok sınırlı. Biz öncelikle bunun bir hak olduğunu ve ücretsiz olması gerektiğini anlatıyoruz. Aynı zamanda kampüslerden sokaklara, kadınların da kendi haklarını bizlerle beraber aradığı ve ‘bu hakkımızı bize verin’ dediği bir imza kampanyası başlatıp, bu talepleri Sağlık Bakanlığı’na ulaştırmak istiyoruz” diye konuştu.

ATÖLYELER VE BULUŞMALAR DÜZENLENECEK

Kadınların yaşamlarını yitirmesinin sorumlusunun Sağlık Bakanlığı ve cinsiyetçi sağlık politikaları olduğunu vurgulayan Selen, “Biz çalışmayı, onları politik olarak teşhir ederek de örgütleyeceğiz. Aynı zamanda çeşitli cinsel sağlık ve HPV nedir kapsamında kimi atölye, buluşmalar örgütlemeyi düşünüyoruz” dedi.

‘AŞI SGK KAPSAMINDA ÜCRETSİZ UYGULANMALI’

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaları hatırlatan Selen, şöyle devam etti: “Aşı yapılırken belli kriterler konulacağını anlamış olduk; sadece evli ya da belli bir yaş üzerindeki kadınlara yapmış oldukları bir durum söz konusu olabilir. Buna kesinlikle karşı çıkıyoruz, çünkü yaş büyüdükçe aşının etkisi azalıyor, 9-10 yaşından itibaren yapılmaya başlandığında daha da etkili olduğunu biliyoruz o yüzden SGK kapsamında ve kesinlikle ücretsiz bir biçimde uygulanması gerektiğini ifade ediyoruz.”

‘TARAMA TESTLERİ DÜZENLİ YAPILMALI’

Kadın cinselliğinin bir tartışma konusu haline getirildiğine dikkat çeken Selen, “Kadınlar genel olarak HPV aşısını bilse ya da bunu yaşamış olsa bile ifade etmekte güçlük çekiyorlar. Toplumsal olarak dışlanacağını düşünüyor. Çünkü cinsel yolla bulaşan bir hastalık, dolayısıyla buradaki kimi normları da kırmak istiyoruz, kadınların rahatça ifade ettikleri ve bu hakkının peşine düştükleri bir durum olmasını istiyoruz. Bir yandan da henüz tarama testleri de yaygın bir şekilde yapılmıyor, taleplerimizden biri de erken teşhis için tarama testlerinin düzenli olarak yapılması” diye konuştu.

KADINLARA ÇAĞRI

HPV aşısının yaşamsal bir ihtiyaç olduğuna vurgu yapan Selen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz kadınlar yan yana gelmeli ve haklarımızın peşine düşmeliyiz. Biz ÖGK olarak ‘ücretsiz HPV aşısı haktır, istiyoruz’ diyerek bir kampanya başlatıyoruz, her kadının bu çalışmada yapabileceği bir şey var; kendi hakkımızı alabilmek için gönüllü ağlarımızda yer alabilirler ve burada bizimle beraber bu çalışmayı her açıdan örgütleyebilirler.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x